PORTRE: Nermin Abadan Unat (1/2)

7 07/01/2016 - Portre

 

Nermin Abadan Unat 1921 yılında Viyana‘da doğdu. Hukuk Fakültesi mezunu olsa da sosyal bilimlerin pek çok alanında çalışmalarıyla tanınır. Göç çalışmaları, kadın çalışmaları, medya ve iletişim çalışmaları uzmanlık alanlarından birkaçıdır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim görevlisi olarak çalıştığı okullar arasındadır. Nermin Abadan Unat, senatörlük ve gazetecilik de yapmıştır.

Başkaları için de çokça söylenen “hocaların hocası” sıfatına en layık insandır Nermin Abadan Unat: İlber Ortaylı, Taner Timur, Üstün Ergüder, Mete Tunçay, Baskın Oran, İnal Batu, Ahmet Taner Kışlalı, Ünsal Oskay, Emre Kongar, Deniz Baykal ve daha da uzayan bir liste…

Sayısız bilimsel araştırmaya imza atmış, sayısız ödül sahibi Nermin Abadan Unat, hâlâ yeni şeyler öğrenme ve araştırmalarını sürdürme hevesini koruyor. Bu ilham verici insanın herkese örnek olması gereken irade ve kararlılığını Budapeşte’den Türkiye’ye geliş öyküsü en iyi şekilde özetler.

Bu yayınımızda, Nermin Abadan Unat’ın çocukluk yıllarında ailesiyle ilişkisini ve Behiç Erkin‘in de yardımıyla eğitimini sürdürmek için daha 14 yaşındayken Türkiye’ye tek başına geliş öyküsünü kendi ağzından dinleyeceksiniz.

Nermin Hocamızla sohbet ederken, imkânsızın sınırlarının ne kadar zorlanabileceğini, insanın irade ve kararlılıkla neleri başarabileceğini gördük. Biz “hocaların hocası“yla konuşurken çok şey öğrendik, sizin de seveceğinizi umuyoruz.

Dört Yüz Beş
9 Ocak 2016
Çekim Tarihi: 1 Şubat 2015 

Künye

Röportaj: Selcan Kaynak, Mine Ekinci
Görüntü/Ses: Çağrı Mutaf, Buğra Barçın
Kurgu: Arda Çiltepe
Fotoğraflar: Çağrı Mutaf

 


Nermin Abadan Unat’ın yaptığı çalışmaları anlattığı ikinci yayınımız burada ve YouTube sayfamızda!


 

Öğrencileriyle ilişkisini anlatıyor:

 

 

İlk eşi Yavuz Abadan’ı ve evliliklerini anlatıyor:

 

 

(Oto)biyografilerini anlatıyor:

 

 

Yorumlar